بوتاکس معده

بوتاکس معده چیست؟ بوتاکس معده یا به‌طور صحیح‌تر استفاده از سم بوتیلینوم نوع A با کمک یک روش آندوسکوپی غیرجراحی به نام گاستروسکوپی روشی است که در آن بوتاکس را به دیواره عضلانی معده تزریق می‌کنند. بوتاکس معده چگونه عمل می کند؟ هنگامی که سم بوتیلینوم در دیواره معده تزریق می شود، درست مانند زمانی […]

بوتاکس معده

7 بهمن 1402 1402-11-13 22:51
کاهش سایز با بوتاکس معده

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده یا به‌طور صحیح‌تر استفاده از سم بوتیلینوم نوع A با کمک یک روش آندوسکوپی غیرجراحی به نام گاستروسکوپی روشی است که در آن بوتاکس را به دیواره عضلانی معده تزریق می‌کنند.

بوتاکس معده چگونه عمل می کند؟

هنگامی که سم بوتیلینوم در دیواره معده تزریق می شود، درست مانند زمانی که روی خطوط پیشانی تزریق می شود، حرکات ماهیچه معده را کاهش می دهد که منجر به سیری طولانی مدت از غذا و نیاز کمتر به مصرف مواد غذایی می شود. هنگامی که محتویات معده برای مدت طولانی تری در معده باقی می ماند، نیاز کمتری به خوردن وعده های غذایی یا مواد غذای ناسالم، هله هوله و شیرنی جات احساس می شود.

همچنین بوتاکس معده  هنگامی که در محل مخصوص معده به نام “فوندوس” تزریق می شود، بسیاری از بیماران به دلیل کاهش سطح هورمون اشتها به نام “گرلین” کمتر احساس گرسنگی می کنند.

دریافت رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

میزان موفقیت بوتاکس معده چقدر است؟

اول از همه باید بگوییم که عمل بوتاکس معده  بخشی از برنامه تغییر عادات غذایی و سبک زندگی است.

این بدان معنی است که نتایج ممکن است در مورد برخی از بیماران متفاوت باشد. بر اساس نتایج ما 85 درصد از بیماران نتایج بسیار دلگرم کننده ای کسب می کنند و موفق می شوند که پس از انجام بوتاکس معده 8 تا 15 کیلوگرم وزن کم کنند.

حدود 5 درصد از بیماران نیز همچنان وزن کم می کنند اما کمتر از آنچه در نظر گرفته شده است. در نهایت 10 درصد از بیماران وزن کم نمی کنند یا از نتیجه آنچنان راضی نیستند! اینها افرادی هستند که در واقع در حفظ یک برنامه تغییر سبک زندگی سالم که توسط متخصص تغذیه توصیه می شود، مشکل دارند!

نکته: بوتاکس معده به عنوان یک روش غیر جراحی کاهش وزن، یک ابزار کاهش وزن بسیار موثر برای افرادی است که شاخص توده بدنی(BMI)  کمتر از 35 کیلوگرم بر متر مربع دارند. این یک روش موثر، ساده، ایمن و یک روزه است که شما را قادر می سازد تنها پس از چند ساعت پس از عمل و بدون بستری به زندگی عادی روزمره خود بازگردید.

بوتاکس معده سم بوتیلینوم

آیا عمل سم بوتیلینوم معده بی خطر است؟

عمل بوتاکس معده بسیار ایمن است! آلرژی به سم بوتیلینوم، اگرچه بسیار نادر است، ممکن است پس از عمل مشاهده شود که با دارو قابل درمان است.

یکی از عارضه های بسیار نادر اما احتمالی دیگر “سندرم شبه آنفولانزا” است و در صورت بروز ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد که دوباره با داروها و استراحت قابل درمان است.

آیا بوتاکس معده دردناک است؟

بوتاکس معده اصلا دردناک نیست! تحت بیهوشی و با کمک گاستروسکوپی انجام می شود. بیمار در حین و بعد از عمل هیچ درد یا ناراحتی احساس نمی کند.

از آنجایی که بوتاکس حرکات دیواره معده را کاهش می دهد، این روش هیچ گونه استفراغ و حالت تهوع نیز ایجاد نمی کند!

اثر سم بوتیلینوم روی دیواره معده چه مدت وجود دارد؟

درست مانند بوتاکس صورت، اثر بوتاکس معده بین 4 تا 6 ماه باقی می ماند.

8 ساعت ناشتا بودن قبل از عمل بوتاکس معده مانند سایر روش های آندوسکوپی مورد نیاز است، این امر بیهوشی را کاهش می دهد، از خطر استفراغ در حین عمل جلوگیری می کند و به پزشک آندوسکوپی این امکان را می دهد که تزریق ها را به وضوح و دقیق ببیند و اعمال کند!

دریافت رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

نگارش توسط دکتر سیدعلی مصطفوی متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشگی تهران

مقالات بوتاکس معده:

توصیه های غذایی بعد از بوتاکس معده (۱-۳ روز اول)

برنامه غذایی بعد از بوتاکس معده (روز چهارم تا هفته چهارم)

 

تیره

روشن

تیره

روشن