کلینیک تخصصی چاقی

چاقی، اهداف کاهش وزن و شیوه زندگی سالم

کلینیک تخصصی چاقی

فلسفه کاهش وزن

قبل از هر گونه تصمیم گیری عجولانه برای کاهش وزن بهتر است ابتدا به طور شفاف به این پرسش ها پاسخ دهید:

هدفتان از کاهش وزن چیست؟

 آیا فقط خودتان در آینه احساس چاق بودن می کنید؟ یا اینکه همسر، دوستان و یا نزدیکانتان مدام به شما گوشزد می کنند که اضافه وزن دارید؟

قصد دارید که شبیه فلان مانکن های پشت مجلات مد شوید؟ و یا اینکه واقعاً برای رسیدن به اهداف سلامتی خودتان احتیاج به کاهش وزن دارید؟

اگر پاسخ روشنی به این سوال ها ندارید. ما پیشنهاد می کنیم که مجلات مد وتبلیغات پرفریب افراد غیر کارشناس و سودجو را کنار گذاشته و به یک متخصص یا کارشناس تغذیه رجوع کرده و از وی در مورد نیاز واقعی تان به کاهش وزن و در صورت لزوم تعیین اهداف کاهش وزن و درمان راهنمایی بخواهید.

رژیم لاغری آنلاین

چاق بودن به تفسیر دقیق

از دیدگاه علمی، خیلی از افرادی که خودشان یا اطرافیانشان آنها را چاق قلمداد می کنند ممکن است کاملاً وزنی طبیعی داشته و یا اینکه تنها کمی اضافه وزن داشته باشند.

همانطور که می دانید بدن انسان از بافتهای چربی، عضلات و سایر بافتها همینطور مقدار قابل توجهی آب تشکیل شده است. که از این میان تعریف چاقی تنها به معنای تجمع بیش از حد بافت چربی در بدن خلاصه می شود.

بنابراین افزایش وزن ورزشکاران که حجم عضلانی بیشتری داشته و نیز افرادی که به هر دلیل تجمع آب در بدن دارند به هیچ عنوان جزو افراد چاق تقسیم بندی نمی شوند.

از سوی دیگر خیلی افراد به خصوص دختران نوجوان و زنان جوان ممکن است بر اساس تصویر نادرستی که از وضعیت بدنی خود دارند چنین تصور کنند که چاق هستند و با مراجعه به افراد غیر کارشناس و یا به طور خودسرانه اقدام به پرهیزهای سخت و غیر اصولی می کنند که متاسفانه این دسته از افراد باید به انتظار عوارض بسیار دردناک این اقدامات نیز بنشینند.

بنابر آنچه که از تعریف چاقی گفته شد بدیهی است که منظور از کاهش وزن در افراد چاق یا دارای اضافه وزن، تنها کاهش توده چربی مازاد است نه کاهش آب بدن یا پروتئین های عضلات

رژِبم آنلاین چاقی

رژیم اصولی برای کاهش وزن

در یک رژیم اصولی و بدون عارضه به معنای کاهش ۲ تا حداکثر۴ کیلو گرم وزن در ماه است. اما متاسفانه افراد غیر کارشناس وسودجو که ظاهراً تعدادشان نیز کم نیست جهت سرعت بخشیدن به کاهش وزن بیماران به وسیله داروهای مجاز و بعضاً غیرمجاز و روشهای گوناگون علاوه بر بافت چربی، سایر بافتها از جمله عضلات و نیز آب بدن را هم نشانه می روند.

البته تقاضای افراد جامعه برای کاهش وزن بدون زحمت و در مدت بسیار کوتاه نیز به این افراد کمک می کند و صد البته – و هزار البته متاسفانه- اینگونه افراد نیز باید به انتظار عوارض بسیار دردناک این گونه روشهای غیر اصولی بنشینند. عوارضی از جمله ریزش مو، اختلالات عصبی، به هم خوردن سیکل قاعدگی، به هم خوردن تیپ، از دست دادن زیبایی و لطافت پوست و از این بدتر بازگشت دوباره وزن به حالت اول و یا حتی بیش از حالت اول و از همه بدتر از دست دادن پول بسیار زیادی که برای خرید این همه عوارض به قیمت پر کردن جیب افراد سود جو از دست می دهند.

حال شما خودتان بهترین کسی هستید که می تواند بگوید که با این همه تبلیغات جذاب و فریبنده و این افراد سودجو چه باید کرد؟

داروها، کمربندهای لاغری، گوشواره های لاغری، ژلهای موضعی، لیزر و… هر چند ادعای برخی از این روشها برای کاهش وزن اینقدر بیپایه و اساس است که مزحک به نظر می رسند اما با همین استدلال ساده که اینگونه روشها و ابزارها نمی توانند هیچگونه تغییری در ریشه ایجاد کننده چاقی ایجاد کنند، لذا هرگز نمی توانند به عنوان درمان چاقی به صورت قطعی و دائمی مطرح شوند.

با پذیرفتن نقش بسیار پررنگ ژنتیک در ایجاد چاقی، بهترین راه حل برای کاهش وزن قبل از هر گونه اقدام به رژیم گرفتن، اتخاذ تصمیم و اراده بسیار محکم برای تغییر آن چیزی است که عامل ریشه ای ایجاد چاقی ماست یعنی “شیوه زندگی ما”. فعالیت بدنی مناسب، رژیم غذایی مناسب، دوری از استرس، شادی، معنویات، روابط عاطفی سالم، تفریحات سالم، دوری از دخانیات و … همه بخشی از یک شیوه زندگی سالم بوده و به فراموشی سپردن این عوامل از علل اصلی ایجاد کننده بیماریها ، افسردگی و افزایش وزن ما محسوب می شوند.

رژیم اصولی چاقی

کلینیک تخصصی چاقی |‌ نتیجه گیری 

حال اگر شما این سخت ترین مرحله از درمان قطعی چاقی یعنی اراده برای تغییر دائمی شیوه زندگی را با موفقیت پشت سر بگذارید، به تنهایی و به همین سادگی بیش از نیمی از راه را طی کرده اید و برای کامل کردن مسیر خود می توانید از راهنمایی و مشاوره تنها مراجع ذی صلاح برای تجویز رژیم غذایی یعنی کارشناسان و متخصصین تغذیه سود برده و از شیوه زندگی خود لذت ببرید.

روش دریافت برنامه غذایی

دریافت رژیم غذایی و ارتباط مستقیم با پزشک

روش کاری ما به صورتی است که پس از دریافت رژیم، پزشک از طریق واتس اپ به صورت مستقیم با شما ارتباط برقرار میکنند تا سوالات شمارا پاسخ دهند و بازخورد شما را جمع آوری کنند. 

تصویر دکتر سید علی مصطفوی
نوبت آنلاین متخصص تغذیه
نوبت دهی آنلاین پزشک تغذیه

تیره

روشن

تیره

روشن