کرایولیپولیز

کرایولیپولیز روش نوین غیرجراحی برای از بین بردن سریع چربی های موضعی کرایولیپولیز چیست؟ کرایولیپولیز، که معمولا به عنوان روش از بین بردن سلولهای چربی به کمک انجمادبافت چربی شناخته می شود، یک روش کاهش چربی غیر جراحی است که از دمای سرد برای کاهش رسوب چربی در نواحی خاصی از بدن استفاده می کند. […]

کرایولیپولیز

20 بهمن 1402 1403-01-09 16:36

کرایولیپولیز روش نوین غیرجراحی برای از بین بردن سریع چربی های موضعی

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز، که معمولا به عنوان روش از بین بردن سلولهای چربی به کمک انجمادبافت چربی شناخته می شود، یک روش کاهش چربی غیر جراحی است که از دمای سرد برای کاهش رسوب چربی در نواحی خاصی از بدن استفاده می کند. این روش برای کاهش رسوبات یا برآمدگی های چربی موضعی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند طراحی شده است. برای افراد چاق در نظر گرفته نشده است. این تکنیک تحت عنوان CoolSculpting ثبت اختراع شده است.

کرایولیپولیز چیست

چه نواحی از بدن برای کرایولیپولیز مناسب است؟

کرایولیپولیز برای از بین بردن رسوبات چربی در قسمت های شکم، پهلو، قسمت های داخل و خارج ران، مورد تائید است.

کرایولیپولیز مناسب

کرایولیپولیز چگونه انجام می شود؟

این روش را می توان در مطب پزشک یا کلینیک سرپایی و بدون بیهوشی انجام داد. اندازه و شکل رسوب چربی ارزیابی می شود و ناحیه مورد درمان با یک مداد نشانگر پوست مشخص می شود. بیماران در طول عمل بیدار هستند و هیچ دردی احساس نمی کنند.
از دو هندپیس متقارن برای منجمد کردن لایه سلول های چربی (آدیپوسیت) در زیر پوست و دو طرف بدن به صورت متقارن استفاده می شود. ابتدا یک پد ژل آنتی فریز برای محافظت از پوست روی آن ناحیه اعمال می شود. در مرحله بعد، برآمدگی چربی به داخل دهانه خالی هندپیس مکیده می شود. با اعمال مکش، احساس کشش خواهید داشت. این احساسات، سرمای شدید و سایر احساسات احتمالی – گزگز، گزگز، گرفتگی – پس از 5 تا 10 دقیقه کاهش می‌یابد زیرا ناحیه در طول فرآیند خنک‌سازی بی‌حس می‌شود.

لایه چربی به تدریج تا دمای مورد نظر معمولا تا منفی 10 درجه سانتیگراد به مدت 10 دقیقه خنک می شود.و سپس به مدت 5 دقیقه تا 45 درجه سانتیگراد گرمایش داده می شود. سپس همین فرایند یکبار دیگر در همان جلسه تکرار می گردد. پس از درمان هندپیس برداشته می شود.

این ناحیه را می توان به مدت 2 تا 3 دقیقه ماساژ داد تا به تجزیه سلول های چربی کمک کند.

سلول های چربی چگونه از بین می روند؟

این تکنیک مبتنی بر این یافته است که سلول‌های چربی نسبت به سایر سلول‌ها، مانند سلول‌های پوست، بیشتر در معرض آسیب ناشی از دمای سرد هستند.

دمای سرد به سلول های چربی آسیب می رساند. این آسیب یک پاسخ التهابی توسط بدن ایجاد می کند که منجر به مرگ سلول های چربی می شود. ماکروفاژها، نوعی از گلبول‌های سفید خون و بخشی از سیستم دفاعی بدن هستند که برای از بین بردن سلول‌های چربی مرده و باقی مانده‌ها از بدن «به محل آسیب فراخوانده می‌شوند».

تا 24 ساعت پس از انجام این روش انجام ورزش های هوازی و چربی سوز مثل پیاده روی تند دویدن در فضای باز یا بر روی تردمیل یا طناب زدن می تواند به سوزاندن بیشتر چربی کمک کند.

سلول های چربی چگونه از بین می روند

چه مقدار چربی موضعی را می توان با استفاده از روش کرایولیپولیز از دست داد و چه زمانی متوجه نتایج آن خواهم شد؟

مطالعات نشان داده اند که میانگین کاهش چربی موضعی بین 15 تا 28 درصد در حدود 4 ماه پس از درمان اولیه است. با این حال، ممکن است از 3 هفته پس از درمان متوجه تغییرات شوید. بهبود چشمگیر پس از حدود 2 ماه مشاهده می شود.

مزایای کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز مزایای زیادی دارد:

 • نیازی به برش جراحی نیست.
 • این یک روش کم خطر است. خطر عفونت وجود ندارد.
 • این روش را می توان به صورت سرپایی انجام داد.
 • بیماران قبل از انجام عمل نیازی به آرام بخشی یا بیهوشی ندارند.
 • ممکن است بیش از یک ناحیه از بدن در یک جلسه درمان شود.
 • بیشتر افراد بلافاصله پس از درمان می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرند.
 • این روش را می توان برای افراد در هر سنی انجام داد.
 • هیچ آسیبی به رشته های عصبی، رگ های خونی، ماهیچه ها یا آسیب دائمی به پوست در ناحیه درمان وارد نمی شود.
 • سلول های چربی که آسیب دیده یا از بین رفته اند برای همیشه از بدن خارج می شوند.
 • بیماران به دلیل بهبود ظاهر خود، افزایش عزت نفس را تجربه کنند.

مضرات کرایولیپولیز چیست؟

معایب کرایولیپولیز عبارتند از:

 • این روش فقط برای افرادی توصیه می شود که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و هیچ مشکل پزشکی جدی ندارند و به دنبال کاهش چربی نقطه ای در نواحی خاصی از بدن هستند.
 • ممکن است بیش از یک جلسه برای دستیابی به نتایج دلخواه فرد مورد نیاز باشد.
 • اگر به بیش از یک جلسه درمانی نیاز باشد، جلسه بعدی را نمی توان تا 4 تا 6 هفته پس از اولین جلسه انجام داد. این به این دلیل است که مدت زیادی طول می کشد تا سلول های چربی آسیب دیده از بدن حذف شوند.
 • نتایج بلافاصله مشخص نمی شود. از آنجایی که سلول های چربی به تدریج از بدن خارج می شوند، دستیابی به نتایج مطلوب بین 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.
 • درصورت رعایت نکردن رژیم غذایی افزایش وزن پس از انجام کرایولیپولیز (مثل هر عمل لاغری دیگر) امکان پذیر است. چربی ممکن است در نواحی دیگر بدن رسوب کند.
کرایولیپولیز
عوارض جانبی کرایولیپولیز

سوالات متداول راجب کرایولیپولیز

آیا بیمه من هزینه کرایولیپولیز را پوشش می دهد؟ بیمه معمولاً هزینه های جراحی و روش های انتخابی زیبایی را پوشش نمی دهد.

هزینه کرایولیپولیز چقدر است؟

هزینه کل بستگی به میزان بافت چربی و تعداد جلسات و هزینه های نگهداری دستگاه دارد. به طور متوسط، هزینه انجام کرایولیپولیز در یک برنامه درمانی معمولی در اغلب کشورهای دنیا حدود2000 دلار است. اما در کشور ایران و در کلینیک تخصصی سپید و تحت نظر بهترین متخصصان لاغری ایران این هزینه ها به مراتب کاهش یافته است و به میزانی تعیین شده است که برای خانواده های محترم ایرانی به راحتی قابل پرداخت باشد.

جهت اطلاع از هزینه و انجام معاینه و تعیین پروتوکل درمان و مشاوره رایگان می توانید با کلینیک سپید با شماره تلفن 02188596325 و یا از طریق پیامک با تلفن همراه 09197171672 (نوبت دهی پیامکی) هماهنگ بفرمائید.

آدرس: تهران، شهرک غرب، بلوار دریا، بین فرحزادی و بلوار پاکنژاد، پلاک ۲۳۶، کلینیک تخصصی سپید
تلفن 02188596325 و یا تنظیم وقت از طریق پیامک با تلفن همراه 09197171672 (نوبت دهی از طریق پیامک)

تیره

روشن

تیره

روشن